close
Tanie Zaakwaterowanie
userad56
Reklama
userad57
Reklama
userad58
Reklama
userad59
Reklama

Sudety na weekend: W poszukiwaniu najstarszego zdania zapisanego w języku polskim [FOTO+AUDIO]

Sudety na weekend: W poszukiwaniu najstarszego zdania zapisanego w języku polskim [FOTO+AUDIO]

Henryków to niewielka miejscowość w gminie Ziębice na Dolnym Śląsku. Kryje ona wiele niespodzianek dla turystów, w tym zespół klasztorny opactwa cysterskiego. Tam w jednej z ksiąg można dotrzeć do najstarszego zdania zapisanego w języku polskim: Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai. W wyniku transkrypcji można je zapisać jako: Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj.

Dziś w opactwie nie ma już mnichów ani uczących się kleryków. W budynku funkcjonuje Katolickie Liceum Ogólnokształcące, a maturzyści zmierzą się z egzaminem dojrzałości zasiadając w barokowej sali purpurowej. W 2000 r. przybył do Henrykowa kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Barokowe wnętrza klasztoru posłużyły jako tło do filmu „Diabeł”.



O historii mnichów w Henrykowie opowiada przewodnik po klasztorze Danuta Sobecka.



Faksymile księgi henrykowskiej znajduje się w opactwie, natomiast oryginał – w Archiwum Archidiecezjalnym we Wrocławiu. Pierwsze zdanie po polsku miał wypowiedzieć Boguchwał do swojej żony podczas pracy – mielenia ziaren na żarnach (brukania). W 2015 r. księga została wpisana na listę „Pamięć świata” UNESCO.

 
Na terenie dawnego sadu, obok Altany Opata znajduje się jeden z najstarszych cisów w Polsce. Liczy sobie ponad 727 lat i może być równolatkiem księgi henrykowskiej. W 1423 r. król Władysław Jagiełło na mocy statutu warckiego zabronił wycinania cisów w Polsce. Od tej pory są one pod ścisłą ochroną. Drewno cisowe służyło do wyrobu łuków i kusz.

W parku opactwa rośnie nie tylko cis, ale również wyjątkowe drzewo – glediczja trójciernikowa o bardzo długich strąkach. Jej nasiona są jadalne, a po ugotowaniu przypominają w smaku groch.

/E.R./


Tagi: