close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Życie w cieniu AZS [FOTO+VIDEO]

  • Styl Życia
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2021-09-15
  • whatshot 459
Życie w cieniu AZS [FOTO+VIDEO]

Ponad 700 tys. osób choruje w Polsce na atopowe zapalenie skóry (AZS), a choroba zmienia życie ich rodzin o 180 stopni - podkreślali uczestnicy wtorkowej konferencji w Centrum Prasowym PAP. Wkrótce chorzy będą mieli dostęp do refundowanych i skutecznych terapii biologicznych.

Atopowe zapalenie skóry dotyka całe rodziny. Cierpią dorośli, cierpią dzieci, a życie wszystkich członków rodziny podporządkowane jest chorobie.

"- Życie tych rodzin zmienia się o 180 stopni - podkreślał Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.

Według badań przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych i Fundację Alabaster, która działa na rzecz osób z AZS i innymi objawami atopii, ponad 88 proc. ankietowanych przyznało, że uzyskanie dostępu do refundowanych i skutecznych terapii biologicznych zmieniłoby ich życie i poprawiłoby relacje w rodzinie.

"- Od 1 listopada będą mieli na to szansę, ponieważ na kolejnej liście leków refundowanych pojawi się lek biologiczny, na który tak długo czekaliśmy. Decyzje już zostały podjęte - zapowiedział Hubert Godziątkowski.

Dodał, że taką informację otrzymał telefonicznie od wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego.

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła i nawrotowa dermatoza o charakterze ogólnoustrojowym i podłożu genetycznym, na którą w Polsce cierpi ok. 700 tys. osób a 6,5 proc. z nich ma postać ciężką. Mimo że zmiany widoczne są głównie na skórze, w postaci okrutnie swędzących i zarazem bolesnych wyprysków, sączących się pęcherzyków czy nadkażonych ran, to choruje całe ciało pacjenta. Choroba dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, a jej skutki odczuwane są przez całe rodziny.

Jak wynika z przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych i Fundację Alabaster badań, prawie 90 proc. dorosłych pacjentów deklaruje, że w fazie zaostrzenia nie jest w stanie wykonywać podstawowych czynności domowych takich jak sprzątanie, gotowanie, prasowanie itd., a 13 proc. nie jest w stanie zająć się swoimi pociechami.

W konferencji uczestniczyli prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak oraz prof. Irena Walecka.
 
Źródło informacji: PAP MediaRoom / Fot.: S. Leszczyński


Tagi: