close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

W „Latawcu” będą prowadzić badania nad nowotworami z surowicy krwi. Powstaje Onkologiczny Bank Próbek

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2022-01-16
  • whatshot 450
W „Latawcu” będą prowadzić badania nad nowotworami z surowicy krwi. Powstaje Onkologiczny Bank Próbek

W świdnickim szpitalu „Latawiec” powstaje Onkologiczny Bank Próbek Biologicznych – Cancer Biobank. Jest to efekt współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie. Od 1 lutego ruszą badania mające na celu identyfikację wykrywanych we krwi markerów, powodujących zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory.

- Projekt jest realizowany we współpracy z zespołem prof. Jana Lubińskiego i dr hab. n. med. Tomasza Huzarskiego z PUM w Szczecinie, a każdy etap jego realizacji  przebiega pod nadzorem Uniwersytetu – informuje Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy.

Celem Programu jest uzyskanie do badań naukowych surowicy krwi od pacjentów z rozpoznaniem chorób nowotworowych. W pierwszej kolejności surowica będzie pobierana od pacjentów z nowotworami złośliwymi piersi, prostaty, krtani – przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego. Planowane jest badanie mikropierwiastków w surowicy, które mogą wpłynąć na przebieg choroby nowotworowej, jak np. selen czy cynk.

Projekt uzyskał już pozytywną opinię Komisji Bioetycznej, a rozpoczęcie jego realizacji planowane jest z początkiem lutego.

Źródło: SP ZOZ Świdnica, opr. Radio Sudety 24


Tagi: