close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Uwaga na fałszywe SMS-y o kwarantannie!

  • 112
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2021-09-27
  • whatshot 849
Uwaga na fałszywe SMS-y o kwarantannie!

Oszuści znaleźli nowy sposób na kradzież danych z telefonów komórkowych. Wysyłają fałszywe SMS-y z treścią o nałożeniu kwarantanny i linkiem, który po otwarciu uruchamia tzw. złośliwe oprogramowanie.

- Użytkownicy telefonów komórkowych otrzymują wiadomości SMS o nałożeniu kwarantanny.  W treści podany jest link do strony. Wiadomości są tak skonstruowane, że mają zmusić odbiorcę do kliknięcia w odsyłacz.  Uważajmy na tego typu linki, ponieważ to jest próba oszustwa i wyłudzenia danych – wskazuje młodszy aspirant Kamil Karbowniczek.

Po uruchomieniu oprogramowania, ukrytego pod linkiem zawartym w wiadomości SMS, przestępcy wyłudzają nasze dane, w tym mogące posłużyć np. do przejęcia pieniędzy z konta.

- Fałszywe wiadomości tekstowe wraz z linkami dotyczą nie tylko kwarantanny. Zdarza się tak, że informują nas np. o wystawieniu e-recepty, odnalezieniu portfela lub potrzebie wniesienia dopłaty za przesyłkę. Kliknięcie w przesłany link prowadzi do pobrania złośliwej aplikacji  – dodaje Karbowniczek.

Pomysłowość oszustów nie zna granic, zatem po otrzymaniu wiadomości od nieznanych nadawców, a zawierających link warto brać pod uwagę to, że może to być oszustwo.

Przypominamy, że po skierowaniu na kwarantannę, osoba dostaje SMS o następującej treści: "Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play."

Źródło: policja.pl


Tagi: