close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Twórcy muzeum granitu poszukują świadków historii oraz eksponatów związanych z wydobyciem kamienia [AUDIO+FOTO]

Twórcy muzeum granitu poszukują świadków historii oraz eksponatów związanych z wydobyciem kamienia [AUDIO+FOTO]

W Dobromierzu rozpoczęła się budowa Centrum Turystycznego Granitowego Szlaku. Obiekt ma być przestrzenią m.in. dla muzeum granitu, które powstanie w oparciu o historie mieszkańców, ich wspomnienia, pamiątki czy zabytkowe narzędzia, służące do obróbki kamienia. O szczegółach mówili w Rozmowie Dnia Krystian Ulbin i Sebastian Klimsiak z Lokalnej Grupy Działania „Szlakiem Granitu”.

- To muzeum nie powstanie bez udziału lokalnej społeczności - tych wszystkich osób, które od lat pracują przy wydobyciu i obróbce granitu – wskazał w Rozmowie Dnia prezes LGD „Szlakiem Granitu” Krystian Ulbin, zapraszając jednocześnie mieszkańców regionu do współpracy i dzielenia się wspomnieniami, pamiątkami oraz artefaktami historycznymi, wykorzystywanymi w przemyśle kamieniarskim.

- Z każdą taką osobą spotkamy się indywidualnie, a jeżeli będzie trzeba to także w miejscu zamieszkania, aby nie obciążać jej dojazdem do nas – dodał Krystian Ulbin.

Muzeum granitu ma pokazać historię regionu oraz ludzi z nim związanych, przez pryzmat przemysłu kamieniarskiego.

- Chcemy oprzeć całą wizję muzeum na historii mieszkańców zwianych z tym terenem, ich ciężką pracą i historiami prywatnymi, nieczęsto też jasnymi historiami regionu – tłumaczył ideę przedsięwzięcia pełnomocnik zarządu LGD „Szlakiem Granitu” Sebastian Klimsiak.

Jak zapowiedzieli przedstawiciele organizacji, od 4 października br. rozpocznie się kampania mająca na celu pozyskanie zasobów do powstającego muzeum granitu, które ma zacząć działać od jesieni przyszłego roku.

Zapraszamy do wysłuchania całej Rozmowy Dnia:Fot. Radio Sudety 24 / LGD "Szlakiem Granitu"


Tagi: