Ty i ja – moja i twoja historia od nowa
Fundacja świętej Jadwigi w Morawie zakończyła projekt pn. „Ty i ja - moja i twoja historia od nowa”. Wzięło w nim udział 80 seniorów z powiatu świdnickiego i wałbrzyskiego, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach i wrażeniach na radiowej antenie.
Ignacy Kurczyński - były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen
Każdego roku z początkiem września w muzeum Gross-Rosen, w Rogoźnicy odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary II wojny światowej. Szczególnie wzruszającym i emocjonującym momentem wydarzenia jest możliwość spotkania z żyjącymi świadkami historii. Jednym z nich jest Pan Ignacy Kurczyński, były więzień obozu, który postanowił opowiedzieć swoją historię wojennej tułaczki.
102. rocznica Bitwy Warszawskiej w Świdnicy
Przejmująca relacja pani Valnetiny z objętej wojną Ukrainy
Przejmująca relacja pani Valnetiny, która z dwójką dzieci trafiła do Strzegomia, jako jedna z pierwszych, uciekających rodzin z objętej wojną Ukrainy. Przybyła z Iwano-Frankiwska i dopiero tutaj znalazła spokój i schronienie przed zbrojnym szaleństwem Putina.
Praca strażaków „od kuchni”
O tym, że praca strażaka to nie tylko zawód, ale i społeczna misja, nie trzeba przekonywać. Jak jednak mija czas na służbie, kiedy trwa przerwa między wyjazdami? Czym zajmują się wtedy strażacy i dlaczego kuchnia, jest jednym z ważniejszych miejsc w remizie? Sprawdziliśmy to z mikrofonem Radia Sudety 24 podczas wizyty w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.
Mistrz, który kocha zegary z duszą
Ratuje, naprawia i konserwuje zabytkowe zegary, zarówno te naręczne, stojące, jak i te, które można podziwiać na szczytach budynków. Szczególną miłością otacza beckerowskie, powstałe w świebodzickiej fabryce najsłynniejszego zegarmistrza XIX-wiecznej Europy - Gustava Beckera. Oto historia Mistrza Adama Mroziuka ze Świebodzic, który po prostu kocha zegary z duszą i nie traci cierpliwości, by o nie dbać.
Wielka próba strzegomskich seniorów
Tadeusz Mytnik - medalista olimpijski, mistrzostw świata i wielokrotny mistrz Polski
[Część 3/3] Historia Tadeusza Mytnika – polskiego kolarza szosowego i torowego, wielokrotnego medalisty szosowych mistrzostw świata, wielokrotnego mistrza Polski, zwycięzcy Tour de Pologne.
Tadeusz Mytnik - medalista olimpijski, mistrzostw świata i wielokrotny mistrz Polski
[Część 2/3] Historia Tadeusza Mytnika – polskiego kolarza szosowego i torowego, wielokrotnego medalisty szosowych mistrzostw świata, wielokrotnego mistrza Polski, zwycięzcy Tour de Pologne.
Tadeusz Mytnik - medalista olimpijski, mistrzostw świata i wielokrotny mistrz Polski
[Część 1/3] Historia Tadeusza Mytnika – polskiego kolarza szosowego i torowego, wielokrotnego medalisty szosowych mistrzostw świata, wielokrotnego mistrza Polski, zwycięzcy Tour de Pologne.
Dzień Dziecka z Misiem Uszatkiem
W Dzień Dziecka gościliśmy z mikrofonem u podopiecznych Publicznego Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka w Strzegomiu. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami oraz pragnieniami w jednym z najbardziej radosnych świąt w kalendarzu. Nie zabrakło także wspomnień opiekunów, którzy nadal czują w sobie dziecięcy pierwiastek!
Z panią Różą wśród podopiecznych DDP "Senior-Wigor" w Strzegomiu
- Za dużo myślimy, a za mało robimy. Trzeba się poprawić i nie wolno narzekać – z takim przesłaniem oprowadziła nas po Dziennym Domu Pobytu „Senior-Wigor” w Strzegomiu pani Róża. Podopieczna zdradziła wiele sekretów i poznała z pozostałymi członkami zajęć. Tradycyjnie, było dużo radości, ale też chwile zadumy.
Bohaterowie strzegomskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej
Poznajcie bohaterów Warsztatu Terapii Zajęciowej w Strzegomiu. Szczerość, prawdziwość i upór to ich wspólne cechy w procesie rehabilitacji i wzajemnego wsparcia. Krzysiek, Damian, Andrzej, Mirek, Kornel, Asia, Darek, Michał i Ania zdecydowali się opowiedzieć o pracy i doświadczeniach w przestrzeni Warsztatu.
Odwiedziny w DDP "Senior-Wigor" w Strzegomiu
10 marca mikrofon Radia Sudety 24 zagościł w Domu Dziennego Pobytu „Senior-Wigor” w Strzegomiu. Do placówki po kilkutygodniowej przerwie w działalności ponownie wróciła radość i uśmiech podopiecznych. Jakie są wrażenia seniorów po powrocie, jakie mają plany oraz relacje? O tym warto posłuchać w reportażu.
Militarna "świątynia" Eugeniusza Stodolaka
Mało kto miał szansę przekroczyć próg warsztatu Eugeniusza Stodolaka, który z wielką pasją i zaangażowaniem organizuje pokazy wojskowego sprzętu, ale także tworzy różnego rodzaju pojazdy historyczne. Prezes i założyciel Grupy Rekonstrukcji Historycznej Muzeum Sprzętu Militarnego Strzegom kończy obecnie replikę samochodu VW typ Kübelwagen z 1943 roku, a w planach ma wiele innych, interesujących konstrukcji.
Oddali cześć pamięci niezłomnych bohaterów
28 lutego, w przeddzień obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Związek Strzelecki Oddział Strzegom zorganizował na deskach Strzegomskiego Centrum Kultury unikatowy spektakl muzyczny. Zapraszamy na specjalny reportaż z wydarzenia.
Wspomnienia Jerzego Orabczuka - prezesa Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu
Pierwsza komora hiperbaryczna w powiecie już działa
Od kilku tygodni w Świdnicy działa komora hiperbaryczna, dzięki której można skorzystać z tlenoterapii. Postanowiliśmy odwiedzić gabinet z mikrofonem i opowiedzieć o tym, jak wygląda taki zabieg. Kulisy terapii tlenem odsłania Jagoda Młyńczyk, fizjoterapeutka i współwłaścicielka Centrum Terapii Tlenowej Hiperbar w Świdnicy.
Alan Oleksyk ze Strzegomia potrzebuje pomocy!
Poznajcie losy 10-letniego Alana, strzegomianina, który pilnie potrzebuje pomocy. Pomimo tego, że chłopiec uśmiecha się i jest pogodnym dzieckiem, bardzo cierpi. Bez operacji Alan może niebawem usiąść na wózku inwalidzkim. Jest jednak światło w tunelu. Pomóc może zagraniczna operacja, niestety nie refundowana przez NFZ. Czas ucieka, a pieniędzy wciąż brakuje...
Sekrety Podziemnego Miasta Osówka cz.3