close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Perspektywa inwestycji za 22 mln zł w Dobromierzu [WIDEO]

Perspektywa inwestycji za 22 mln zł w Dobromierzu [WIDEO]

Wnioski zgłoszone do Funduszu Inwestycji Strategicznych przez samorządowców z gminy Dobromierz  opiewają na kwotę 22 mln zł i były jednym z tematów Rozmowy Dnia, w której gościł wójt Jerzy Ulbin. Włodarz podzielił się także wątpliwościami, co do Polskiego Ładu w kontekście lokalnego budżetu.

Wśród trzech pomysłów zgłoszonych do Funduszu Inwestycji Strategicznych dobromierscy samorządowcy chcą rozbudować w gminie system kanalizacji, wraz z przyłączami, za kwotę 13 mln zł. Kolejną z propozycji jest uzbrojenie terenów inwestycyjnych za kwotę 6 mln zł.

- Drugi, bardzo oczekiwany projekt to doprowadzenie sieci kanalizacyjno-wodociagowej do Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej – Podstrefy Dobromierz. Z tej sieci skorzystałaby również budowa siedziby Lokalnej Grupy Działania „Szlakiem Granitu” . Wniosek obejmuje także przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe przy ul. Chrobrego w Dobromierzu – tłumaczył w audycji Jerzy Ulbin, wskazując jednocześnie, że chodzi o 48 działek.

Trzecia propozycja dotyczy prac drogowych, które zmodernizowałyby ul. Cmentarną w Dobromierzu na odcinku od drogi krajowej nr 34 do zapory wodnej oraz odcinek w centrum. Inwestycja zapewniłaby dojazd do firm funkcjonujących przy wskazanej ulicy oraz poprawiła komfort mieszkańców, poprzez instalację odwodnień, zabezpieczających ich domostwa przed zalaniem wodami opadowymi.

- Liczymy na inwestycję wartą 13 mln zł. Będziemy usatysfakcjonowani, jeżeli uda się zrealizować projekt wart 6 mln zł – dodał wójt Jerzy Ulbin.

Włodarz podzielił się także wątpliwościami na temat Polskiego Ładu w kontekście start, jakie może przynieść program w lokalnym budżecie.

- Mam tutaj mieszane uczucia, ponieważ Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich opracowały zmniejszenie PIT-u dla jednostek samorządowych o 26,8%  - jest taka strona natwojkoszt.pl i ona pokazuje, że my stracimy prawie 850 tys. zł udziału w PIT, w przyszłym roku. Jest także druga strona - Ministerstwa Finansów, która twierdzi, ze planowaliśmy 3 mln zł na przyszły rok z PIT i CIT (…) a uzyskamy 5 mln zł. Byłoby świetnie, tylko nie wiem z czego to ma wprost wynikać. I teraz mam dylemat, czy mamy 3 mln zł i tracimy 850 tys. zł,  czy może mamy 3 mln zł  i zyskujemy 2 mln zł , co w sumie da 5 mln zł w przyszłym roku. To jest zagadka – mówił Jerzy Ulbin.

Na koniec wójt Dobromierza podsumował pomysły sołectw, na wykorzystanie ponad 420 tys. zł z funduszu sołeckiego oraz wyraził swoją opinię na temat niedawnej decyzji władz szpitala im. dr Alfreda Sokołowskiego, dotyczącej zwolnienia z funkcji lekarza prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja.

Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania całej audycji:


Tagi: