close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Nowa metoda oszustów. Policja ostrzega przed spoofingiem!

  • 112
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2021-10-09
  • whatshot 1670
Nowa metoda oszustów. Policja ostrzega przed spoofingiem!

- Oszustwo metodą „spoofingu” jest coraz częściej powodem strat oszczędności całego życia - możemy przeczytać w komunikacie Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. Oszuści przy pomocy specjalnego oprogramowania zmieniają swój numer telefonu w taki sposób, aby podczas połączenia z potencjalną ofiarą wyświetlała się inna nazwa np. banku, albo nawet policji. Wówczas wprowadzają w błąd odbierającego i manipulują rozmową dla osiągnięcia korzyści.

- Technicznie spoofing jest dziś możliwy dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia, jako numer dzwoniącego. Policjanci nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej – opisują świdniccy policjanci.

W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów.

- Sprawcy wykorzystują różne triki socjotechniczne po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego – dodają policjanci.

Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto.

Scenariusz ataków wykorzystujących spoofing telefoniczny jest zwykle taki sam, a przynajmniej zbliżony. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy.

Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje. 
 


Tagi: