close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Kolej w miniaturze wypełni jaworzyńską parowozownię

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2022-08-19
  • whatshot 157
Kolej w miniaturze wypełni  jaworzyńską parowozownię

Od lat pasjonuje się modelarstwem, głównie kolejowym. Tworzy lokomotywy i wagony w skali 1:32. Przywiązuje wielką wagę do szczegółów. Modele wyposaża w silniki i generatory dymu. Zachwyca precyzją i dbałością wykonania. W najbliższy weekend, 20-21 sierpnia, Adam Borysiak – 60-letni złotnik ze Stargardu zaprezentuje swoje modele w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Pokaz w muzeum to 16 modułów, które po zmontowaniu da owal o wymiarach 12mx4m. Jest to jedyna w Polsce taka makieta, gdzie prezentowane będą takie lokomotywy jak ST44, ST43, SP45, wagony osobowe 43A. Wszystkie modele wykonane są w całości z metalu, są to wierne kopie oryginalnego taboru z lat 1975-1985.

Modelarz od ponad 10 lat zajmuje się tworzeniem miniatur taboru kolejowego. Jeden model składa ok. półtora roku. Nie ma dokumentacji technicznej, opiera się na tym, co znajdzie w internecie. Następnie wycina, piłuje, łączy, niektóre elementy odlewa. Pracuje w domu przy biurku. Od kilku lat prezentuje swoje modele na wystawach w wielu miastach Polski. W najbliższy weekend zobaczymy je w Jaworzynie Śląskiej.

Źródło: Gmina Jaworzyna Śląska (opr. red.)


Tagi: