close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Jak pozbyć się gruzu i innych pozostałości po pracach remontowych?

  • Styl Życia
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2023-02-04
  • whatshot 362
Jak pozbyć się gruzu i innych pozostałości po pracach remontowych?

Gruz, piasek, resztki cegieł czy fragmenty ceramiki, które zostają po remoncie czy budowie, mogą stanowić niemałe utrapienie. Mogą być uciążliwe zwłaszcza wtedy, gdy zbierze się ich pokaźna ilość, której trzeba się pozbyć. W jaki zatem sposób można legalnie wyrzucić gruz i inne kłopotliwe śmieci po remoncie?


Worki z gruzem w lesie i osiedlowym koszu, czyli jakie mandaty grożą za nielegalne wyrzucanie gruzu?

Nie da się nie zauważyć, że osiedlowe śmietniki są często przepełnione workami z gruzem i zmieszanymi odpadami po remoncie. Zdarza się także, że tego rodzaju śmieci są gromadzone na podwórkach domów lub wywożone do lasu. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem, ponieważ składowanie na posesji worków wypełnionych gruzem grozi mandatem w wysokości ok. 1,5 tysiąca złotych. Dużo wyższe kary pieniężne stosuje się przy wyrzucaniu śmieci budowlanych do lasu – grzywna wynosi 5000 złotych lub więcej. Tymczasem gruz jest surowcem w dużej mierze nadającym się do recyklingu, ponieważ jest możliwy do odzyskania nawet w 90%, co zarówno generuje oszczędności, jak i pomaga w dbaniu o środowisko.

PSZOK, ogrody i place budowy – kilka pomysłów na legalne pozbycie się gruzu

Istnieje kilka sposobów na usunięcie zalegającego gruzu zgodnie z prawem. Można przykładowo zawieźć worki z gruzem i resztą śmieci budowlanych do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Każda gmina posiada taki punkt, do którego można odwieźć różnego rodzaju odpady. Wszystkie śmieci należy jednak dostarczyć samodzielnie, co w przypadku sporej ilości worków czy np. odpadów wielkogabarytowych może stanowić problem. Gdzie jeszcze można oddać gruz po remoncie? Warto poszukać wśród osób prywatnych, które czasem potrzebują surowca np. w ogrodzie lub odwieźć na miejscowe place budowy, jeśli akurat zgłaszają zapotrzebowanie na gruz.

Kontener na gruz – proste i wygodne rozwiązanie

Biorąc pod uwagę dostępne opcje, zdecydowanie najlepszym sposobem na pozbycie się gruzu i innych kłopotliwych odpadów po remoncie jest wynajem kontenera. Warto w tym celu skontaktować się z firmą specjalizującą się w takich usługach – nierzadko może ona dostarczyć pojemniki nawet tego samego dnia. Tak działa np. firma EKO-LOGIS, która obejmuje swoim zakresem usług głównie region Dolnego Śląska – dostarcza kontenery na gruz do Legnicy, Świdnicy, Strzegomia, Wrocławia lub mniejszych miast w okolicy (możliwy jest na przykład wywóz gruzu np. z Brzegu Dolnego). EKO-LOGIS oferuje wynajem kontenerów w różnych rozmiarach (nawet do 36 m3) oraz przeznaczonych nie tylko na gruz czysty, ale też na odpady zmieszane czy opakowaniowe.

Firma obsługuje zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa z branży budowlanej i produkcyjnej. EKO-LOGIS zajmuje się także m.in. sprzedażą kruszyw oraz fachowym doradztwem w kwestii gospodarki i utylizacji odpadów. Najlepiej zajrzeć na stronę firmy, aby zapoznać się z pełną ofertą usług.

Artykuł sponsorowany


Tagi: