close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Artyści zmierzyli się z kamiennymi blokami. Dobiegł końca strzegomski plener rzeźbiarski [VIDEO+FOTO]

Artyści zmierzyli się z kamiennymi blokami. Dobiegł końca strzegomski plener rzeźbiarski [VIDEO+FOTO]

1 sierpnia br. kapryśna pogoda nie przeszkodziła artystom w plenerowym wernisażu, który był zwieńczeniem trwającego od kilku tygodni VIII Strzegomskiego Biennale Rzeźby w Granicie. Efektem jest 8 kamiennych prac w przestrzeni publicznej miasta.

Z kamiennymi blokami zmierzyło się 8 artystów, którzy przez ostatnie tygodnie wykuwali swoją wizję. Efektem są rzeźby: „Kamień Odrzucony” autorstwa Grzegorza Niemyjskiego (Planty Miejskie), „Taniec” Radosława Kelera (Rynek), „8” Andrzeja Kosowskiego (Planty Miejskie), „Fasada” Marcina Plichty (Rynek), „Kolumna” Marcina Nosko (Planty Miejskie), „Słonecznik” Martina Kuchara (Rynek), „Przybijanie Bloku Granitowego do Podłoża” Christosa Mandziosa (Planty Miejskie), „Królowa” Zbigniewa Zycha (plac św. Jana Pawła II).

- Bardzo mnie cieszy to, że są to rzeźby do myślenia. To są rzeźby, obok których nie można przejść obojętnie. Wymagają chwili zastanowienia, refleksji, może nawet kontemplacji (...). Zróżnicowanie stylistyczne jest ewidentne w tej edycji biennale i stanowi dużą wartość dla mieszkańców Strzegomia - tłumaczy komisarz biennale Krzysztof Niemyjski.

Zanim artyści zaprezentowali swoje prace w "Granitowym Sercu Polski", w Strzegomskim Centrum Kultury odbyła się wyjątkowa konferencja, w której wzięły udział największe autorytety w dziedzinie sztuki, w tym rzeźby.
 
- Już po raz drugi wernisaż poprzedziła konferencja naukowo-artystyczna, podczas której trwały bardzo ciekawe wykłady na temat roli rzeźby w przestrzeni publicznej oraz kształtu - tłumaczył dyrektor SCK Krzysztof Kalinowski.
 
Biennale odbyło się w ramach projektu "Świat Kamienia",  realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020.
 


Tagi: